Konferencja 4 Engi: dobre perspektywy dla inżynierów
Opublikowano 10.04.2024 14:11

Pokazy zaawansowanych technologii, zwiedzanie uczelnianych pracowni, a przede wszystkim kontakt z przyszłymi pracodawcami – takie atrakcje czekały w środę (10 kwietnia) na uczestników zorganizowanej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Konferencji Nowoczesnych Rozwiązań dla Inżynierów 4 Engi.

Po raz piąty Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa i nasza uczelnia zaprosiły uczniów szkół ponadpodstawowych i wszystkie osoby pasjonujące się nowinkami technicznymi do udziału w wydarzeniu prezentującym wiedzę na temat najnowszych trendów i nowinek w branży produkcyjnej.

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński podkreślił, że konferencja 4 Engi to okazja, by w jednym miejscu mogli się spotkać uczniowie szkół średnich, przedstawiciele pracodawców i reprezentanci środowiska akademickiego.

Tu jest dobra przyszłość

Kanclerz Politechniki Koszalińskiej, dr inż. Artur Wezgraj mówił o efekcie synergii, który daje obecność przedstawicieli biznesu, pracowników uczelni, młodzieży szkolnej i akademickiej. Zachęcał uczniów do podejmowania studiów, a jako miejsce nauki wskazywał naszą uczelnię. – Jeśli chcecie w przyszłości osiągać sukcesy, być profesjonalistą, zdobywać sukcesy, to studia są najlepszą do tego drogą – przekonywał.

Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby-Przemysłowo-Handlowej a zarazem przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej namawiał, by myśląc o przyszłości, odrzucić stereotypy.

- Pokutuje przekonanie, że młodych ludzi w Koszalinie nic nie czeka, a to jest nieprawda – zapewniał. - Mam wrażenie, że nawet dorośli – rodzice tych dzieci – nie wiedzą jakie tu są możliwości. Tymczasem w Koszalinie można studiować w dobrej uczelni, a potem pracować za dobre pieniądze w dobrej firmie. Dodał, że konferencja 4Engi jest zachętą dla młodzieży szukającej swojej ścieżki zawodowej do studiowania kierunków inżynierskich. Jest też okazją do zaprezentowania firm, które funkcjonują w regionie, a są znane na całym świecie.

Prof. Waldemar Kuczyński podkreślał, że konferencja 4Engi wpisuje się w wieloletnią działalność Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki związaną z przygotowaniem profesjonalnych kadr dla środowiska przemysłowego regionu.

Jest praca dla inżynierów

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie różnych koszalińskich szkół: m.in. ZS nr 7 (popularna „Budowlanka”), ZS nr 9 („Elektronik”) i ZS nr 10 („Samochodówka”). Młodzi ludzie zatrzymywali się m.in. przy stoisku firmy AGC Automotive Poland (dawniej Nordglass) - producenta szyb przednich do aut. Firma poszukuje pracowników na różne stanowiska – od mechaników i pracowników produkcji, poprzez osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu i kontrolę jakości, po magazynierów.

- Zatrudniamy inżynierów zajmujących się obróbką spawaniem. Mamy duży zespół programistów. W naszej firmie pracują też operatorzy obrabiarek CNC i specjaliści w zakresie spawalnictwa. U nas pracę znajdzie przedstawiciel niemal każdego zawodu inżynierskiego – mówiła Hanna Macyra, przedstawicielka firmy GEA. – Młodym ludziom oferujemy staże i możliwość odbycia praktyki.

Przedsiębiorstwo jest producentem maszyn i urządzeń do przemysłu spożywczego i farmaceutycznego (m.in. pomp próżniowych, elementów zaworów i innych komponentów).

Swoją ofertę prezentowali także przedstawiciele innych firm z regionu, m.in. Espersen, GIPO, Homanit, Kospel, MPS International.

Oprócz rozmów z pracodawcami młodzi ludzie mogli zapoznać się z uczelnią i wysłuchać ciekawych prelekcji. O nowoczesnych systemach magazynowania towarów mówili przedstawiciele firmy AutoStore. O przygotowaniu produktów spożywczych do restauracji McDonald`s opowiedzieli przedstawiciele spółki Espersen. Dr hab. inż. Krzysztof Dutkowski, profesor z Katedry Energetyki wyjaśnił natomiast, jak współcześnie magazynuje się energię cieplną.

Goście mogli obejrzeć laboratoria Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki: m.in. Centrum Edukacji Technicznej HASS (obrabiarki CNC), Centrum Szybkiego Prototypowania (druk 3D) i laboratorium energetyki.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska